İstanbuldaki Park ve Bahçeler

Bu yazımızda ise İstanbul’un eşsiz güzellikteki parklarına göz atacağız. Parkların genel itibariyle kullanım amacı bellidir. Parklar özellikle küçük yaştaki çocuklu ailelerin güvenli bir şekilde vakit geçirip, eğlenebilmeleri; park içindeki oyun alanlarının ve spor tesislerinin kullanılabilir olması, temiz havada yapılan yürüyüş, koşu gibi sporların yapılabilmesi için halkın huzuruna sunulan dinlence ve eğlence alanlarıdır. Şimdi ise mega kent İstanbul’un parklarını, adreslerini ve içinde bulundurdukları imkanlardan sizler için bahsedeceğiz. İşte İstanbul’un en güzel parkları listesi.

 

GÖZTEPE 60. YIL PARKI

İstanbul’un en güzel parkları listesinde ilk sırayı alan parkımız, Göztepe 60. Yıl Parkıdır. 2013 yılında kullanıma açılan bu park, içerisinde adeta bir deniz canlıları ve doğa harikası bitkiler habitatı barındırıyor. Özel akvaryumların içerisinde yaşayan, dünyanın birçok yerinden getirilmiş rengarenk balıklar, eşsiz kokusu ve akıl almaz görüntüsüyle adeta doğal süs olan lale ve gül bahçeleri, özel ve endemik bir ağaç türü olan TİK ağacından yapılmış bir oyun teknesi, tamamen doğal bir gölet ve hemen hemen her yaştan çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş oyun alanları ve materyalleri ile Anadolu yakasının en gözde ve makul parklarının başında geliyor Göztepe 60. Yıl Parkı. Konum itibari ile de Göztepe’de, Sahil Yolu ve meşhur Bağdat Caddesi arasına konumlandırılmış bu parkı, mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Unutmadan söyleyelim, park sadece çocukların vakit geçirmesi için değil, siz değerli insanlarımız için de oldukça uygun.

YILDIZ PARKI 

İstanbul’un tam göbeğinde, en işlek yerlerinden olan Beşiktaş ve Ortaköy arasında yer alan, İstanbul’un merkezindeki en büyük koru alanı olan muhteşem ötesi park. Renklerin birbiriyle olan ahengi, size bambaşka bir mutluluk verecek. Olağan üstü doğası, panayır alanı gibi cıvıl cıvıl etrafıyla ziyaretçilerine güzel anılar bırakacak bir park. Ailecek gidilebilecek, içerisinde Çadır Köşkü, Kır Kahvesi ve Malta Köşkü gibi yeme içme restoranları olduğu gibi, park bütününe dizilmiş piknik masalarında veya ağaç gölgelerinin altındaki çimenlerin üzerinde piknik imkanı sunuyor. Yıldız Parkı merkezi bir lokasyonda bulunduğu için birçok farklı yerden parka giriş yapılabiliyor. Beşiktaş ve Ortaköy yolu istikametindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından parka giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı bir yol giriş seçeneği de  Balmumcu’dan Ortaköy istikametine doğru olan Palanga Caddesi üzerinden de giriş yapılabiliyor. Şayet parka yaya olarak girmek isterseniz ücret alınmıyor. Lakin araçla girişler için ücrete tabii olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

 

SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI

Selamiçeşme Özgürlük Parkı, içerisinde 1500 metrelik bir bisiklet yolu ve koşu pisti, dört ayrı çocuk parkı, tenis, futbol ve basketbol sahaları, gerçek yeşil alan barındıran, hepsi birbirinden büyük ağaçlar, farklı zamanlarda farklı etkinliklerin yapıldığı bir amfi tiyatro, hayvan figür ve heykellerini içinde barındırdığı bir gölet ve bu göleti tam karşınıza alarak çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilip, bir şeyler yiyip tüketebileceğiz bir de restoran barındırıyor. Bu park Selamiçeşmede bulunuyor.

 

BEBEK PARKI

Magazin dergi ve haberlerinde sık sık karşımıza çıkan ve ünlü yuvası haline gelmiş İstanbul’un en gözde mekanlarından biri olan ve İstanbul’un en güzel parkları adlı listemizde dördüncü sırayı alan Bebek Parkı, neredeyse tüm yaş aralığındaki insanlar için uygun olması bakımından çok gözde bir park. İstanbul Avrupa Yakası’nda oturan insanlar için kolay ulaşılabilir olması bir nebze de olsa daha cazip kılmakta. Boğazın tam da kıyısında oluşu bu parkın en can alıcı özelliklerinden biri. Oturup dinlenebileceğiniz, boğazı seyredip hayaller kurabileceğiniz bu parkı eminiz ki çok seveceksiniz.

 

KURUÇEŞME CEMİL TOPUZLU PARKI

İstanbul Boğazına nazır bir başka park ise, halk arasındaki adı ile Kuruçeşme parkı. Muallim Naci Caddesi üzerindeki diğer bir adı ile Cemil Topuzlu Parkı. Boğaza yakınlığının en büyük avantajı olarak birçok balıkçıya ve bunlardan en meşhuru olan Park Fora’nın da yer aldığı bu park, hafta içi olduğu gibi özellikle hafta sonları da piknikçiler için adeta bulunmaz hint kumaşı! Ortaköy sahiline 10 dakika yürüme mesafesindeki bu parkta, bir de küçük bir çocuk parkı bulunuyor. Boğazdan geçen vapur ve gemilere el sallayabileceğiniz, ailenizle beraber sıcak bir hafta sonu geçirebileceğiniz bu parkı görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

FENERBAHÇE PARKI

Şehir merkezinde olmasına karşın, mavi ve yeşilin iç içe olup buluştuğu ender yerlerden biri olan bu park, hem Anadolu Yakası hem de Avrupa Yakası’nda olan misafirleri için rahatlıkla ulaşabileceği, doğanın içinde bir park. Üç bölgesi de denizlerle çevrili yeşillik ve ormanlık bir alan içindeki Fenerbahçe Parkı’nda çimenlere uzanabilir, evcil hayvanlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Üstelik aile ile gidildiği takdirde piknik dahi yapabilirsiniz. Yine parkın bünyesinde birçok kafe ve restoran da mevcut. Hafta sonunu dışarıda geçirmek isteyen ve temiz havada açık büfe kahvaltı sevenlere de bir iyi haberimiz var. Fenerbahçe Parkı oldukça iyi bir seçenek.

 

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI

Adından da anlaşılacağı üzere içerisinde envai çeşit bitki barındıran, doğanın rahatlatıcı görsel zevkine hayran kalabileceğiniz, Ataşehir bölgesindeki beton ormanın içinde, göletleri, çocuk parkları ve piknik alanları ile dinginliği bulabileceğiniz bir kaçış rotası. Canlı ve bitki çeşitliliği ile kendinizi gerçekten iyi hissedeceksiniz.

 

EMİRGAN KORUSU VE PARKI

Özellikle nisan ayı içerisindeyseniz, bu koru parkına uğramak için ayrı bir bahaneniz olduğunu söylesek yeridir. Her yıl nisan ayında düzenlenen evrensel lale festivalini en ihtişamlı hali ile görebilirsiniz. Binlerce lalenin bir arada olduğunu düşününce dahi burnumuza kokularının gelmesi kadar normal bir şey yoktur zira. İstanbul’un keşmekeşinden ve kargaşasından kurtulup, kendinizi doğanın eşsiz ortamına bırakmayı eminiz ki tercih etmelisiniz. İçerisinde hem yeşillik hem de ormanlık alan barındıran bu parka deyim yerindeyse gerçekten de bayılacaksınız. Emirgan Korusu ve Parkı’nda rengarenk çiçeklerin yanı sıra, özene bezene özel motiflerle işlenmiş ağaçlara ve tabii ki eşsiz boğaz manzarasını arkanıza alarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ailenizle beraber güzel vakitler geçirip, tatlı anılar biriktirebileceğiniz bu parkta, üç tane de büyük köşk bulunuyor. Yeme içme eylemlerinizi buralarda gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kahvaltı etkinliğini tavsiye ediyoruz.

 

MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

İçinde barındırdığı ağaç türlerini saymakla bitiremeyiz. Yeşilin her tonunun olduğu bur parkta, ıhlamur, kestane, gürgen, çınar, akasya, kavak, ceviz ve kızılağaç gibi endemik türler barındıran harika ötesi, ter temiz havası ile muazzam bir rehabilitasyon merkezi. Avrupa Yakası’nın tam ortasında ciğerlerinize çekeceğiniz hava ile adeta gençleşeceğiniz bu park, sözüm ona İstanbul’un Central Parkı. Maçka Demokrasi Parkı’nda koşu ve yürüyüş sporları için uygun alanlar mevcut. Aynı zamanda süs havuzlarına bakıp, eski sevgililerinizi yad edebilirsiniz. Yine aynı şekilde evcil hayvanlarınızı gezdirebileceğiniz bolca alan da var. Ailenizle piknik imkanı sunan bu park, çocuklu aileler için de çocuk parkını da bünyesinde barındırıyor. İstanbul’un etkinlik merkezi, dünyaca ünlü müzisyenlerin uğrak noktası, yerli ve yabancı kafilelerin sonuna kadar eğlendiği Küçükçiftlik Park da burada! Umarım bir konser etkinliğine denk gelebilirsiniz. Eşsiz atmosferi ile bahsi geçen konserlerde eğlenmeniz de cabası. Türkiye’nin en iyi teknik üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin iki ana yerleşkesini birbirine bağlayan Maçka-Taşkışla Teleferiğini kullanarak Maçka Demokrasi Parkını kuş bakışı izleme şansını yakalayabilirsiniz. Evet, bizce de çok heyecanlı 😊

 

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

Yukarıda anlattığımız, Anadolu Yakası’nda bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nın bir benzeri olan Bakırköy Botanik Parkı’nda birçok farklı bitki türünden oluşan on bir adet bahçe var. Bu bahçelerin içerisinde yüzlerce çeşit ağaç ve çiçek ile adeta bir bitki habitatı. Her rengin neredeyse bir sürü tonuna rastlayabildiğiniz bu parkta, çocuklar için oyun alanları, tarihsel figürlerin heykelleri, doğal gölet ve süs havuzları mevcut. Parkın mimarı, kuzeyden güneye doğru uçan göçmen kuşları da düşünerek, tatlı misafirlerimize bekleme alanı dahi yapmış. Yine aynı şekilde ailemizle beraber vakit geçirirken piknik yapabileceğimiz ve hep birlikte çeşitli etkinlikler paylaşabileceğimiz sosyal tesislerde Bakırköy Botanik Parkı’nda siz değerli misafirleri bekliyor. Ayrıca bu park Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerini de içinde barındırıyor. Su parkı ve oyun alanları, tematik bahçeler, eviniz için gönül rahatlığıyla satın alabileceğiniz süs bitkileri, mutfak ve bahçe tasarımı için çiçekler ve şifa sevenler için birçok bitki çeşidi mevcut. Bu park aslında her kesim yaştan insan için hem bilgi edinmeye hem de eğlenmeye olanak sağlıyor. Bakırköy Botanik Parkı gerçekten de misafirlerine harikulade tecrübeler katıyor. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

GÜLHANE PARKI

Şarkı ve şiirlere konu olan ve İstanbul’un en eski parklarından biri. Lokasyon itibariyle Sarayburnu ile Sultanahmet arasında uzanan, İstanbul’un en güzel parkları listesinin en muhteşem parklarından biri. Barındırdığı hikayeler ve içerisinde yeşeren aşkların büyüsü ile gezip dolaşabileceğiniz muhteşem bir park. Tarihçesine bakılacak olursa, Osmanlı Devleti bu parkı Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanmış, bahçe güllerle dolu imiş. Mazisi devlet kadar eski bu park, yüzlerce yıllık ağaçların da evi gibi resmen. Modern Türk Edebiyatı şairlerinden Nazım Hikmet Ran’ın yazdığı şiir olan, sonraları Cem Karaca tarafından bestelenip seslendirilen Ceviz Ağacı isimli şarkının da ilham kaynağı tam olarak bu park. Gülhane Parkı’nda bulunan ulu çınar ağaçlarının gölgeleri öyle serindir ki, yaz aylarında dahi üşüyebilirsiniz. Toplu taşıma kullanarak bu parka rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tramvay kullanıp Sultanahmet’e giderken durağa da adını veren Gülhane durağında inip, parka rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yaz ve bahar aylarının ayrı, kış ve sonbahar aylarının ayrı güzellikte göründüğü bu parkta, özellikle sonbahar aylarındaki pastel renkler sizi mest edecek. Yere düşen yaprakların çıtırtısını şimdiden duyar gibiyiz. Keyfiniz bol olsun…

ATATÜRK ARBEROTUMU

Konum itibariyle, namı değer Belgrad Ormanları’nın güney doğusunda bulunan bu park, Atatürk Arberotumu, saydığımız diğer parklar gibi eğlence alanı değil. Aslında burası İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrenim kadrosunun; akademisyenler ve öğrencilerinin, çeşitli araştırma kurumlarının, yerli ve yabancı bilim insanlarının incelemeler yaptığı, bilimsel araştırmalar için tahsis edilen bir yer. Tabii tüm bu saydıklarımızın yanı sıra, doğa aşığı insanların da ziyaretine açık bir yer. Atatürk Arberotumu’nu ziyaret etmek isteyen insanlar orayı sadece hafta sonları kullanabilmekte. Göl kenarında, ailecek gidilip, yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz, doğa ile iç içe bir yaşam alanı. Adeta cennetten bir parça gibi.

 

ÇUBUKLU KORUSU VE HİDİV KASRI

Beykoz-Üsküdar sahil bandı üzerinde, Kanlıcaya yakın Çubuklu Korusu’nu içinde bulunan Hidiv Kasrı, özel ağaçlarla bezenmiş, her bir ağacın künyesi ve soy kütüğü olan, geniş bir koruluğa adını veren yer. Koşu ve yürüyüş sporları için oldukça ideal ve geniş bir arazisi var. Özellikle kış aylarından yaz aylarına geçiş yaparken, yani ilk bahar ve son bahar aylarında muhteşem görsel şöleni ile içinizi ısıtacak, seyir zevki yüksek bir park. Hafta sonları özel bir restoran tarafından verilen açık büfe kahvaltı imkanı da mevcut. Tam bir yaşam alanı dersek, bu konuda yanılmış sayılmayız. Zira sincaplardan, kuşlara; isimleri saymakla bitmez ağaçlarla bezeli bu alanda harika vakitler geçireceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. İçerisinde bir de köşk barındıran bu parkın bahçesinde, rengarenk güller ve laleler de bulunuyor. Tadını çıkarmanız dileği ile…

 

FETHİ PAŞA KORUSU ÜSKÜDAR

Fethi Paşa Korusu’nun işletmesi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait. Mevki olarak Sarayburnu’ndan başlayarak, Ortaköy’e kadar uzanan ve muhteşem İstanbul manzarası ile siz değerli misafirlerine unutulmaz anılar bıraktıracak bir sosyal tesis. Yine aynı ad ile anılan bir de korusu bulunmakta. Yüzün üstünde bitki ve ağaç çeşitliliği ile sizleri karşılayan bu tarihi korunun huzur dolu atmosferi deyim yerinde ise kafa dinlemek için bire bir! Türk Edebiyatı’nın ünlü yazar ve düşünürü Cemil Meriç’i de ağırlayan bir de konağı var. Bu günlerde ise Fethi Paşa Sosyal Tesisleri adı altında, müthiş boğaz manzarası eşliğinde ziyaret edenlere kahvaltı ve restoran hizmeti sunuyor. Merkezi bir konumda olması sebebi ile, rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada. Aileniz ve iş arkadaşlarınız ile güzel vakitler geçirmeniz için bire bir. Bu koru özellikle çiçek severler için bir görsel şölen sunuyor.  Lale ve erguvan çiçeklerine bayılacaksınız!

 

MİHRABAT KORUSU, KANLICA 

İstanbul Anadolu Yakasında bulunan Mihrabat Korusu, Kanlıca yakınlarında. Yaklaşık üç kilo metrelik bir orman içerisinde bulunuyor. İstanbul’un en güzel korularından bir tanesi. Bu alanda yürüyüş ve koşu sporları için parkuru mevcut. Ancak sizlere sunacağı görsel şölen bununla sınırlı değil. Hemen karşı yakada bulunan Ortaköy Sahili, Rumeli Hisar ve İstinye Koyu’na kadar uzanan muhteşem ötesi bir boğaz ve deniz manzarasına sahip. Eşsiz çam ağaçları boyunca aldığınız koku adeta bir oksijen deposu. Aynı zamanda Mihrabat Korusu’nda özel günleriniz ve organizasyonlarınız için tesisler, kahvaltı ve restoran bölümleri, araçla ziyaret eden misafirler için ise de otopark imkanı var. Çocuklarımız için birçok park seçeneği de mevcut.

İlgili Mesajlar

İstanbul Kadıköy Barlar Sokağı ve Publar

Bilgilendirici yazılar serimizde bugün sizlerle Kadıköy Barlar sokağına gideceğiz. Gece hayatı ile meşhur İstanbul’da, en işlek semtlerden biri olan Kadıköy’ün birbirinden güzel…

Devamını oku

Ayasofya

Gizemli ve sihirli şehir İstanbul’un, en çok ziyaret edilen müzesi olan Ayasofya Müzesi, (şimdilerde cami) gerek mimarisi gerekse görkemiyle neredeyse dünyanın sekizinci…

Devamını oku

İstanbul

İstanbul… Tarihin ve medeniyetlerin beşiği. Kiminin kimsesi, bazı kimsesizlerin de evi. Sokak ve caddelerinde milyonları barındıran koca bir metropol. Esnafından işçisine, öğrencisinden…

Devamını oku

Tartışmaya Katılın

Arama

Mayıs 2022

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31

Haziran 2022

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
0 Yetişkin
0 Çocuk (2-12 yaş)
Büyüklük
Fiyat
Oda Özellikleri
Tesis Özellikleri

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştırmak